Skip to content

Místa, která stojí za to navštívit – Jeseníky

1 rokem ago

610 words

Když se řekne Jeseníky, první co nás napadne při vyslovení tohoto názvu, jsou hory a Praděd. Kopec s vysílačem, který majestátně ční v krajině a představuje jedno z několika hojně navštěvovaných míst v tomto pohoří na Moravě.
 
Do Karlovy Studánky a Údolím Bílé Opavy
 
Z Pradědu, respektive Ovčárny, kam přijíždějí autobusy ze směru od Karlovy Studánky a míří turisté, se rozvětvuje několik turistických tras. Můžete se jimi dostat zpět do Karlovy Studánky údolím Bílé Opavy. U chaty Barborky zvolíte lehčí či obtížnější trasu a vydáte se dolů z kopce malebným údolím řeky. Podle vašich schopností a schůdnosti trasy vám cesta zabere maximálně 2 – 3 hodiny. Lze ji absolvovat i v opačném směru, kdy zaparkujete nad městečkem u silnice.
 
Karlova Studánka je známé lázeňské městečko s krásnými domy a léčivými prameny, jejichž vodu si můžete načepovat do lahve. Jen dejte pozor, aby nebyla příliš dlouho v teple. Díky minerálním látkám, které obsahuje, může zvlášť v letním měsících nevábně vonět.
 
Přes Jelení studánku, Malým a Velkým kotlem až do Karlova pod Pradědem
 
Další trasou vedoucí z Pradědu směrem na Jelení studánku, se Velkým a Malým kotlem dostanete do Karlova pod Pradědem. U Jelení studánky načerpáte síly a můžete se osvěžit vodou, která vytéká z vybudovaného koryta. Pokocháte se výhledy a pohledem do údolí Malého a Velkého kotle, které jsou v zimní sezoně ohrožené pádem laviny.
 
Na okolních skalách možná zahlédnete kamzíky, kteří tu žijí v hojném počtu. Pro jejich pozorování je vhodné si s sebou vzít dalekohled. Po odpočinku se vydáte na cestu dolů přes lesy. Odměnou za podaný výkon vám bude všudypřítomná vůně stromů a bylin a horský čistý vzduch.
 
Do Karlova dorazíte asi po 3 hodinách. Zde se můžete občerstvit v jedné z několika restaurací, které nabízí klasické české hotovky. Často jsou v nabídce kynuté borůvkové knedlíky, které vám po takovém výletu jistě přijdou vhod.
 
Karlov pod Pradědem je horská vesnice a služby se zde neustále rozvíjí. V letní sezóně sem míří turisté užívat si krásných lesů plných borůvek a hub. V zimě tu funguje velké množství vleků a sjezdovek, na své si přijdou i ti nejnáročnější lyžaři.
 
Několik penzionů disponuje nabídkou wellness, sportovního vybavení a dalších atrakcí, které k dovolené patří. Nuda tu rozhodně nehrozí, a pokud budete chtít zkusit něco jiného než turistiku, vydejte se do lanového centra, kde se pobaví děti i dospělí.
 
 
Další zajímavá místa
 
Jeseníky rozhodně stojí za to navštívit. Pokud chcete jejich krásy poznávat více, vydejte se přímo do lázeňského města Jeseník, do Starého města pod Sněžníkem, odkud vyrazíte na Kralický Sněžník či Paprsek, nebo na Červenohorské sedlo. Nádherných míst je v těchto horách nepočítaně.