Skip to content

Dovolená s batohem

2 roky ago

604 words

Pokud cestujete do zahraničí, pravděpodobně využíváte služeb cestovních kanceláří, či dalších organizací, které vám dovolenou zařídí. Pomohou s výběrem destinace, ubytováním, stravou, dopravou a dalšími záležitostmi, které vám mají dovolenou zpříjemnit tak, abyste ji prožili bez starostí.
 hraní v moři
Dnes už ale existuje široká škála možností, jak si dovolenou naplánovat sám. Jestli už vás omrzely hotelové resorty s allinclusive stravou, animačními programy a organizovanými výlety, zkuste být na chvíli dobrodruhem a dovolenou si zařiďte sami.
 
·         Nejprve si ujasněte, co od dovolené očekáváte. Chcete se celé dny povalovat na pláži a sem tam zajet na nějaký ten výlet? Nebo chcete celou dovolenou prožít na horském treku? Rádi ochutnáváte nová jídla a poznáváte místní kulturu?
 
·         Chcete dovolenou strávit v luxusním hotelovém resortu, nebo nepohrdnete bambusovou chýší v pralese? Bojíte se létání a raději pocestujete vlakem či autobusem?
 pes stopař
Jestli patříte mezi dobrodružnější povahy, můžete vaši dovolenou pojmout volněji a nic moc neplánovat. Jednoduše si řekněte, kam chcete jet a můžete vyrazit.
 
Vlakem, stopem, pěšky, to je na vás. Ubytování řešte až na místě, nebo spěte ve vlastním stanu, či pod širákem. Potřebné věci sbalíte do batohu a vyrazíte. Pokud je tento typ dovolené pro vás silné kafe a potřebujete více jistoty, na internetu najdete množství webů, přes které si rezervujete hotel, pokoj, či samostatné lůžko v hostelu. Nebo můžete využít ubytovací služby, které nabízí místní lidé ve vlastních příbytcích.
 
Co se týče dopravy, mnohé společnosti nabízí výhodné sezonní jízdenky, či akční lístky a letenky za minimální sumu. Díky tomu se můžete dostat z Prahy do Francie a zpět letadlem i za 2 eura. A to už stojí za zvážení, nebo ne?
 
Všeobecně mnoho služeb spojených s cestováním je založené na principu sdílení. Můžete například několik dní přespat zdarma u místních. Na oplátku se však očekává, že s hostitelem strávíte nějaký čas, což však není vůbec na škodu, protože vám ukáže svůj domov z osobitého pohledu a poznáte místa, na která byste v hotelovém resortu narazili stěží.
 batůžkář na horách
Sdílet lze nejen dům, ale i auto. Do vyhledávače zadáte místo, kam se chcete dostat a datum odjezdu a vyskočí vám nabídka několika řidičů, kteří nabízí volné místo v autě, výměnou za sdílení nákladů na jízdu.
A pokud se obáváte o své bezpečí, ministerstvo zahraničí aktualizuje informace o dění v jednotlivých zemích. Užitečné informace o dané zemi najdete i na cestovatelských webech fórech a diskuzích.
 
Možností je nepočítaně. Stačí být otevřený novým příležitostem a vyrazit.