Skip to content

Nejen přikrmování lesní zvěře v zimě

1 rokem ago

644 words

Jak adekvátně pomoci zvířatům přes zimní období? Na co si dát pozor, aby naopak nedošlo k opačnému efektu a zvířeti nebylo ublíženo? Všeobecně se nejedná až o tak snadnou záležitost, jak by se mohlo zdát. Sice dokonce ze strany odpůrců v rámci přikrmování je tvrzeno, že dříve tomu tak nebylo a zvířata bez lidské pomoci rovněž přežila. Někdy může jít i o obavy, že zvířata budou prakticky odkázaná na lidskou pomoc v tomto směru. Pokud se jí nedostane, nebudou již díky tomu schopna přežít, jak tomu bylo v minulosti.
 datel na stromě
Pádným argumentem ovšem je i to, že dnes je krajina přetvořena v krajinu kulturní, což obnáší i výrazné změny v rámci podmínek pro přežití zvěře v přírodě i u nás. Kvalitní potrava je pro zvěř importantní. V opačném případě zvěř tak migruje a hledá si lepší lokalitu. Při nedostatku vody či adekvátní potravy tak je způsobeno oslabení organismu, což má vliv na snížení reprodukce i kvality populace na příslušném území.
 veverka a krmítko
Les neboli domov pro různé druhy zvířat
 
Zvířata s huňatou srstí jsou tak více chráněna před zimním počasím. Pro některá zvířata je zima obdobím spánku, jako je tomu u medvěda či ježka. Jsou pak i druhy zvířat, která si naopak už na podzim hloubí nory, kde pak tráví zimu a nejchladnější měsíce a dokonce některá zvířata se zahrabou i do sněhu.
 
Jak na přikrmování?
 
Ideální je začít při napadnutí sněhu, když zvířata nejsou schopna získat potravu z keřů či stromků, nebo je jim prostě díky mrazivému počasí a sněhu cesta za potravou neumožněna. Ideální stravou co můžete dopřát lesní zvěři jsou žaludy, kaštany, mrkev, jablka.
laň v zimě 
Veverky nespí ani v zimě a překypují vitální energií, kterou je třeba podpořit rovněž adekvátním krmivem. Pro veverky jsou ideální ořechy a to jak vlašské i lískové, stejně tak jsou vhodná slunečnicová semínka. Nejen srnkám uděláte radost senem a větvičkami.
 
Závěrem
 
Nejlepší alternativou a pomocí mající největší efekt je, pokud se zkontaktujete s mysliveckými hospodáři, kteří mají toto pod svým patronátem. Od nich se dozvíte co a kam je potřeba donést. V lese se vždy chovejte tiše, ať nevyplašíte zde žijící zvířata.
 
V lese můžete potkat kromě již výše jmenovaných živočichů i zajíce, který přes zimu konzumuje suchou trávu, kůru ze stromů. Přes zimu zajíc disponuje hustou srstí, která tak efektivně ho chrání před zimním chladným počasím. Stejně tak v lese můžete slyšet a vidět datla černého, jenž je velký přibližně jako vrána. I když u nás je spíše v lesích slyšet než vidět. Nejlépe je mu v listnatých lesích. Hlavním jeho pokrmem jsou larvy, brouci i kukly. Užitečná je jeho konzumace dřevokazných hub. V zimním období je jeho potravou mraveniště či včely, které si vyhrabe z jejich zimního úkrytu.