Skip to content

Dovolená s batohem

1 měsícem ago

560 words

Pokud cestujete do zahraničí, pravděpodobně využíváte služeb cestovních kanceláří, či dalších organizací, které vám dovolenou zařídí. Pomohou s výběrem destinace, ubytováním, stravou, dopravou a dalšími záležitostmi, které vám mají dovolenou zpříjemnit tak, abyste ji prožili bez starostí.
 
Dnes už ale existuje široká škála možností, jak si dovolenou naplánovat sám. Jestli už vás omrzely hotelové resorty s allinclusive stravou, animačními programy a organizovanými výlety, zkuste být na chvíli dobrodruhem a dovolenou si zařiďte sami.
 
·         Nejprve si ujasněte, co od dovolené očekáváte. Chcete se celé dny povalovat na pláži a sem tam zajet na nějaký ten výlet? Nebo chcete celou dovolenou prožít na horském treku? Rádi ochutnáváte nová jídla a poznáváte místní kulturu?
 
·         Chcete dovolenou strávit v luxusním hotelovém resortu, nebo nepohrdnete bambusovou chýší v pralese? Bojíte se létání a raději pocestujete vlakem či autobusem?
 
Jestli patříte mezi dobrodružnější povahy, můžete vaši dovolenou pojmout volněji a nic moc neplánovat. Jednoduše si řekněte, kam chcete jet a můžete vyrazit.
 
Vlakem, stopem, pěšky, to je na vás. Ubytování řešte až na místě, nebo spěte ve vlastním stanu, či pod širákem. Potřebné věci sbalíte do batohu a vyrazíte. Pokud je tento typ dovolené pro vás silné kafe a potřebujete více jistoty, na internetu najdete množství webů, přes které si rezervujete hotel, pokoj, či samostatné lůžko v hostelu. Nebo můžete využít ubytovací služby, které nabízí místní lidé ve vlastních příbytcích.
 
Co se týče dopravy, mnohé společnosti nabízí výhodné sezonní jízdenky, či akční lístky a letenky za minimální sumu. Díky tomu se můžete dostat z Prahy do Francie a zpět letadlem i za 2 eura. A to už stojí za zvážení, nebo ne?
 
Všeobecně mnoho služeb spojených s cestováním je založené na principu sdílení. Můžete například několik dní přespat zdarma u místních. Na oplátku se však očekává, že s hostitelem strávíte nějaký čas, což však není vůbec na škodu, protože vám ukáže svůj domov z osobitého pohledu a poznáte místa, na která byste v hotelovém resortu narazili stěží.
 
Sdílet lze nejen dům, ale i auto. Do vyhledávače zadáte místo, kam se chcete dostat a datum odjezdu a vyskočí vám nabídka několika řidičů, kteří nabízí volné místo v autě, výměnou za sdílení nákladů na jízdu.
A pokud se obáváte o své bezpečí, ministerstvo zahraničí aktualizuje informace o dění v jednotlivých zemích. Užitečné informace o dané zemi najdete i na cestovatelských webech fórech a diskuzích.
 
Možností je nepočítaně. Stačí být otevřený novým příležitostem a vyrazit.