Skip to content

Jaké dámské kabelky se nosily za socialismu

12 měsíců ago

498 words

Lékařský kufřík – možná si ještě vybavíte poslední fázi reálného socialismu, tehdy se na konci osmdesátých let začaly spojovat řetězy z céček, a kdo je neměl, nebyl IN. Tomuto šílenství dokonce propadali starší lidé, ale to nebylo nic proti módním vlnám dámských kabelek. Muži se tomuto jevu elegantně vyhnuli obloukem, s ženami to bylo horší.

tenisky u kabelky

Zpočátku byl obrovský zájem doplnit do svého šatníku módní doplněk ve formě obdoby doktorského kufříku, nebylo však snadné jej získat, do prodeje se dostalo jen pár stovek kusů. Jejich cena byla astronomická, prodávaly se nejčastěji „pod rukou“ za neuvěřitelnou sumu 5 tisíc korun (mzda dělnických profesí zřídka přesahovala dva tisíce Kčs). Později se namísto kožených tašek prodávaly levnější koženkové, tvarově se však vysněným modelům velmi podobaly.
červená kabelka

Košík z barevného polyetylenu – dnes by s největší pravděpodobností něco takového nikdo z vás nevzal do ruky, maximálně na maškarní ples v retro stylu. Tehdy byly tyto děrované imitace pletených kabelek z pevného plastu a velkými uchy něčím naprosto výjimečným. Původně je vyráběly spřátelené země socialistického bloku – Polsko a Maďarsko a zpočátku šlo spíše o kabelu vhodnou na pláž na letní dovolené. Ženy a dívky je však začaly nosit i na nákupy, do společnosti a do zaměstnání. Zajímavé je, že se tento trend plastových imitací udržel poměrně dlouhou dobu, na trhu jich navíc byla spousta v mnoha barvách a lidé svou pozornost alespoň soustředili do oblasti módy a odívání, když už nebylo možné ovlivnit politickou situaci v zemi.

Dřevěná ucha – zajímavá z hlediska životního stylu byla i doba 70. let. Nenašel se nikdo, kdo by nenosil kalhoty do širokého zvonu, košile s nápadným obřím límcem v pestrých barvách a se vzorováním, a ženy velké kabely a tašky opatřené dřevěnými madly. Tašky bývaly látkové, pletené, drhané a každá z nich musela být opatřena obřími uchy. Většinou byl co kus to originál, vyráběný podomácku, šikovní kutilové je vytvářeli řezbářskými nástroji nebo je vyřezávali z překližky lupenkovou pilkou a zdobili pájkou. Zdá se až neuvěřitelné, že se něco takového ve společnosti uchytilo na celých dlouhých deset let.