Skip to content

Jak docílit dostatečného příjmu argininu

8 měsíců ago

392 words


Arginin účinky je výraz, který vyhledává mnoho zájemců o zdravou výživu a fitness, protože se jedná o velmi důležitou součást našeho jídelníčku. Nalezneme jej přirozeně v mnoha potravinách, z nichž ale pouze některé dovedou využít jeho potenciál na maximum.

kráska na posteli

Arginin je vlastně aminokyselina, vyskytuje se v rostlinné i živočišné stravě a jednou z jejích funkcí v těle je udržet potřebnou hladinu oxidu dusnatého pro dostatečné prokrvení tělesných tkání. Jelikož jsou aminokyseliny látky s obsahem dusíku, je to celkem logické. Arginin se přirozeně vyskytuje v mase a v mléčných výrobcích, ale své zastoupení má i v rostlinné říši, zejména v luštěninách, oříšcích, dýňových semenech a dokonce i v kakaových bobech (čokoládě a kakau).

červené fazole ledvina

Inspirujte se gladiátory – gladiátoři ve starověkém Římě byli vybraní jedinci, kteří vynikali extrémní fyzickou silou a zdatností. Toho bylo možné dosáhnout zejména rostlinnou stravou, proto také byli dobře živeni především červenými fazolemi v kombinaci s celozrnnými obilovinami. Možná vás napadá, že přece mohli jíst i maso, jenže s tím masem je to záludné. Zatímco luštěniny (správně tepelně upravené) lidské tělo stráví snadno, maso ve střevech poměrně dlouho hnije a vytváří mnoho odpadních látek, a tím také ubírá sílu, výdrž a vitalitu. Gladiátoři byli díky luštěninám vitálnější, bystřejší, pohotovější a mohli protivníka efektivněji zasáhnout.

Další problém masité stravy je absence vlákniny. Vláknina v luštěninách čistí střeva a odvádí toxické zplodiny z těla velmi rychle, zatímco maso (bez vlákniny) zůstává ve střevech i několik dnů, jedovaté látky a stresové hormony (uvolněné při zabití zvířete) se odtud vyplavují do krve a narušuje to hormonální systém. Proto dlouhodobé pojídání masa může způsobit i ztrátu erekce vzhledem k tomu, že stresové hormony potlačují tvorbu testosteronu.