Skip to content

RIP Ripplu?

10 měsíci ago

420 words

Pokud nevíme, co jsou to kryptoměny, tak jsou to, laicky řečeno, internetové peníze, které nemají žádnou reálnou podobu měny, tak jak ji známe. Jedná se o nápad univerzálního internetového platidla, decentralizovaného, a tedy bez kontroly žádného státu. Poslední dobou se hodně spekulovalo o bitcoinu a jeho výrazná hodnota, která dosahovala hodnoty převyšující několikanásobek před několika lety odhadované ceny, a něco málo světla při této diskuzi dostaly i ostatní kryptoměny, které se zatím těšily jen malému světlu, avšak pozornost i u těchto internetových měn dnem co dnem narůstá.

tvoření sítě

Kde se ripple vzal?

Je to tak trochu systém zúčtování plateb v reálném čase, internetová měna a síť pro reemitační platby, která se ukázala veřejnosti v roce 2012 – je tedy podstatně starší, než ostatní velké měny jako BTC nebo Etherum, vytvořena stejnojmennou společností na základě distribuovaných výpočtů a otevřenému programovému softwaru.

 

Proč bychom jej vlastně měli brát v potaz?

Protože jeho tvůrci tvrdí, že chtějí zavést univerzální platidlo, které bude hlavně bezpečné, rychlé a bez zbytečných poplatcích za jakkoliv veliké transakce. Celý ripple se točí okolo sdílené veřejné databáze, která používá jakýsi konsensuální proces, který dovoluje platby, směny a reemitace.

 

Co je hlavní výhodou, tak ripple může fungovat i bez své „společnosti“ a je podporován řadou institucí, dalších společností a Massachusetts Institute of Technology. A nejsou sami, i některé banky, v Evropě známý například Unicredit adoptoval tento „platební protokol“ – podle některých bankovních představitelů totiž má ripple výhodu oproti tradičním internetovým měnám.

 

Dokonce je jeho hodnota pojištěna i zlatem!

nákupy moderní doby

Banky jej chtějí, tak proč ne my?

Hodnota Ripplu je nyní 1,14 dolarů a tak je výhodnějším „nákupem“ než například nyní dominující bitcoin. A s růstem z 0,007 na 1,14 dolaru to není vůbec nic, co bychom měli podceňovat, možná je skutečně přesně tohle ta alfa omega budoucnosti, kterou všichni hledáme.