Skip to content

Pořídit si rodinným dům anebo byt?

1 rokem ago

539 words

Každý zmíněný příbytek má své klady i zápory. Někdo, kdo celý život vyrůstal v rodinném domě, si v dospělosti bydlení v panelovém bytě absolutně neumí představit. Naopak ti z vás, kteří od malička vyrůstali v třípokojovém bytě, by možná rádi uvítali změnu a touží si postavit něco vlastního .
pro rodinné bydlení
Rodinný dům
Postavit a vybudovat si vlastní rodinné sídlo je snem téměř každého. Na první pohled se zdá, že mít vlastní dům je jednoduše pohádka, ale je tomu opravdu tak? Než vůbec začnete nový dům stavět, je nutné si koupit stavební pozemek a vyřídit spousty dokumentů ke stavebnímu povolení. Tento proces bývá časově velmi zdlouhavý a ne každý má trpělivost obíhat stále dokola potřebné úřady. Málokdo si dnes svépomocí postaví dům, většinou se na to najímají firmy, které vám domeček zhotoví, jak nejdříve to půjde. Všechny jsou tyto služby velmi finančně náročné, bez hypotéky byste si asi těžko dům postavili. Cena rodinných domů včetně vkusného vybavení stojí miliony korun. Je nutné si dopředu uvědomit, zda budete moct a jste ochotni po dobu několika desítek let splácet tak velké finanční břemeno. Často se rodinné domy staví v odlehlé lokalitě, kde je klid, krásná příroda, kde budete mít soukromí. Je to sice velmi hezké a uklidňující, ale zvažte také dostupnost možnosti práce a školy v blízkém okolí. Říká se, že lidé žijící v rodinných domech chodí z práce do práce. Je to tím, že kromě svého příbytku se musíte starat také o okolí svého domečku, zejména o zahradu, bez které by správný rodinný dům nemohl existovat. Na druhou stránku, pokud se pro rodinný dům rozhodnete a nic vás neodradí, věřte, že si budete připadat jako v ráji. Prakticky si můžete dělat cokoliv, co se vám zamane. Konečně budete mít dostatek prostoru kolem sebe, můžete trávit volný čas na venkovní terase a letní párty s grilovačkou a bazénem nic nenahradí.
městské bydlení
Byt
Bytové jednotky mají většinou menší rozměry pokojů než místnosti v rodinných domech. Můžete se tak cítit stísněně. Kromě toho, že si byt můžete pronajímat a budete platit pravidelný měsíční nájem, můžete ho také vlastnit a zrekonstruovat podle svého. I byt může být váš hrad. Navíc máte v blízkosti dostatek sousedů a vrstevníků, takže si vaše děti mají s kým hrát. Velkou výhodou bydlení v bytech je hlavně dostupnost zábavy, kultury, sportovních zařízení, restaurací, obchodních domů, škol, knihoven, parků i venkovních hřišť. Máte prakticky všechno na dosah ruky.