Jsou ale i známy pověsti, ve kterých má netopýr kladný význam i k Bohu. Netopýři se vyskytují na erbech některých rodů v Evropě. V Anglii je to černý netopýr na stříbrném poli, ve Francii zase zlatý netopýr v modrém poli. Ve Švýcarsku můžeme najít v erbu černého netopýra ve zlatém poli, společně se zeleným granátovým jablkem. V Číně je netopýr uctíván jako symbol dlouhověkosti a šťastného života.
Netopýři dosahují velikosti od tří do osmi centimetrů.
Jsou hmyzožraví, netopýr loví mnoho druhů hmyzu i další bezobratlé druhy. Netopýři mají schopnost snížit svoji tělesnou teplotu na teplotu prostředí, ve kterém se nacházejí a také si dokáží udržovat svoji vysokou tělní teplotu při aktivitě. Aby byli netopýři schopni aktivity, nejprve se rozehřívají na provozní teplotu. Rozehřívání se u netopýra projevuje silným třasem, a buď proběhne naráz, anebo postupně, podle druhu netopýra. Pro netopýry je velice důležitá zvuková komunikace.
Ovládají širokou škálu nejrůznějších zvuků. Ty, které jsou pro člověka slyšitelné, můžeme zaznamenat jako švitoření, skřípání, syčení, vysoké pískání. Další zvuky vydávají různými jinými způsoby. Můžeme slyšet tlapkání, bubnování a škrábání, pleskání křídly. Při pachové komunikaci v období páření se netopýřím samečkům zvětšují pachové žlázy na tvářích. Velikou část svého života a aktivity věnují čištění těla.
Olizují a masírují si blány na křídlech, pročesávají srst a jiné. Když vysílá netopýr echolokační signály, otáčí při tom hlavičku dokola a má pootevřenu tlamičku. Tyto signály nejsou lidem slyšitelné, nebo lze slyšet jen tiché pomlaskávání. Jsou výbornými letci, dokáží ve vzduchu velice dobře manévrovat. Pohybují se ale dobře i po zemi, ze které dokáží odstartovat, pokud nejsou vyčerpaní, zranění či mladí. Jsou však i dobrými plavci, kdy plavou pomocí pootevřených křídel.