Skip to content

Očista netopýrů jako symbolu

2 roky ago

400 words

Jsou ale i známy pověsti, ve kterých má netopýr kladný význam i k Bohu. Netopýři se vyskytují na erbech některých rodů v Evropě. V Anglii je to černý netopýr na stříbrném poli, ve Francii zase zlatý netopýr v modrém poli. Ve Švýcarsku můžeme najít v erbu černého netopýra ve zlatém poli, společně se zeleným granátovým jablkem. V Číně je netopýr uctíván jako symbol dlouhověkosti a šťastného života.
netopýr na stromě
Netopýři dosahují velikosti od tří do osmi centimetrů.
Jsou hmyzožraví, netopýr loví mnoho druhů hmyzu i další bezobratlé druhy. Netopýři mají schopnost snížit svoji tělesnou teplotu na teplotu prostředí, ve kterém se nacházejí a také si dokáží udržovat svoji vysokou tělní teplotu při aktivitě. Aby byli netopýři schopni aktivity, nejprve se rozehřívají na provozní teplotu. Rozehřívání se u netopýra projevuje silným třasem, a buď proběhne naráz, anebo postupně, podle druhu netopýra. Pro netopýry je velice důležitá zvuková komunikace.
netopýr v jeskyni
Ovládají širokou škálu nejrůznějších zvuků.  Ty, které jsou pro člověka slyšitelné, můžeme zaznamenat jako švitoření, skřípání, syčení, vysoké pískání. Další zvuky vydávají různými jinými způsoby. Můžeme slyšet tlapkání, bubnování a škrábání, pleskání křídly. Při pachové komunikaci v období páření se netopýřím samečkům zvětšují pachové žlázy na tvářích. Velikou část svého života a aktivity věnují čištění těla.
netopýr mezi krápníky
Olizují a masírují si blány na křídlech, pročesávají srst a jiné. Když vysílá netopýr echolokační signály, otáčí při tom hlavičku dokola a má pootevřenu tlamičku. Tyto signály nejsou lidem slyšitelné, nebo lze slyšet jen tiché pomlaskávání. Jsou výbornými letci, dokáží ve vzduchu velice dobře manévrovat. Pohybují se ale dobře i po zemi, ze které dokáží odstartovat, pokud nejsou vyčerpaní, zranění či mladí. Jsou však i dobrými plavci, kdy plavou pomocí pootevřených křídel.