Skip to content

Máte už nasypáno v krmítku pro sýkorky?

3 roky ago

411 words

Po většinu roku jsou sýkorky viděny v hejnech s dalšími druhy ptactva. V jejich denním jídelníčku najdeme hmyz, který sbírají na stromech. Jsou pro to velice užitečnými pomocníky proti rozličným hmyzím škůdcům na zahrádkách a v lesích.
zimní krmení
Sýkory se hmyzem živí i v zimě, ale během zimy mají velké problémy s nalezením potravy. Z tohoto důvodu veliké množství sýkorek přes zimu hyne. Proto je vhodné těmto drobným ptáčkům pomáhat, například tím, že jim připravíme krmítka a budky, které poslouží jejich zimnímu přikrmování.

K přikrmování jsou vždy vhodná olejnatá semena rostlin –
· semena lnu,
· semena slunečnice
· jádra ořechů,
· semena tykví,
· pecičky z jablek

Další variantou přikrmování sýkorek je zavěšení kusu loje na stromy, případně lojové koule, které obsahují všechny potřebné složky sýkorčí potravy.
sýkora modřinka

Pojďme se podívat za sýkorkami

Největší ze sýkorek je oblíbená Sýkora koňadra. Přebývá ve světlých lesích, v parcích a zahradách. Zajímavostí je, že sýkorčí sameček dokáže dobře imitovat i jiné zpěvné ptáky. Své mladé krmí velikým množstvím nejrůznějších housenek, které nachází na listech a v kůře stromů.

Na podzim zkrmuje různé ovoce a v zimě pátrá po všelijakých semínkách a bobulích. Pro své hnízdění si pečlivě vybírá bezpečné dutiny starých stromů, kterých však již mnoho není. Důležitou pomocí v ochraně sýkorek se tak stává i pořizování hnízdících budek pro tyto drobné ptáčky.

V nouzi však dokáží vynalézavé sýkorky zahnízdit kdekoliv, například v poštovní schránce, nebo ve vychladlé rouře od kamen. Sýkorčí samička si vystýlá hnízdo nasbíraným mechem, travinami, chlupy i peřím, které najde. Snáší snůšku až deseti vajíček dvakrát ročně.

Z dalších druhů sýkorek jsou známé:

· Sýkora modřinka
· Sýkora parukářka
· Sýkora uhelníček
· Sýkora lužní
. Sýkora babka