Skip to content

Jaký je rozdíl mezi hrubou a čistou mzdou

3 roky ago

442 words

Hrubá mzda, čistá mzda, dobírka, superhrubá – pojmy se nám, zaměstnancům, míhají v hlavě hrubá mzda čistá mzda https://www.kalkulackacistemzdy.cz/ a leckdy si pod nimi nedovedeme představit, co vlastně znamenají. A my si je dnes tedy představíme a věřte, že už si je nikdy nepopletete.

V první řadě vás zbavíme pojmu superhrubá mzda, jelikož tato platila dlouhé roky a my jsme ji nacházeli na výplatní pásce jako zpravidla tu nejvyšší mzdu. Ale od 1. ledna roku 2021 byla novelou Zákona o daních z příjmů z r u š e n a, takže se s ní již nemusíte trápit.

Pro všeználky, které zajímá, co vlastně znamenala, připomínáme, že to byla veličina, od které se odvíjel výpočet zálohy na daň. Jejím zrušením se výpočet zálohy na daň byl díky tomu velmi zjednodušil.

daň úřad

Hrubá mzda, kterou vidíte na výplatní pásce, je součtem všech vašich příjmů, jako jsou například časová nebo úkolová mzda, odměny, příplatky, dovolená, náhrada překážek v práci apod. Tyto částky jsou brutto, ale vy je obdržíte až v „čistém“, to znamená, že hrubá mzda bude ponížena o zálohu na daň, pojistné na sociální zabezpečení a pojistné na zdravotní pojištění. Všechny tyto tři částky musíte jako zaměstnanec odvést státu. Ale ten vás zároveň – jako zaměstnance – povinnosti odvodu zbavuje a pověřuje jím vašeho zaměstnavatele. Tudíž mzdová účetní po ukončení měsíce provádí výpočet (zúčtování) mezd a z vaší mzdy zaměstnavatel odvádí na účet finančního úřadu zálohu na daň, na účet příslušné okresní správy sociálního zabezpečení částku pojistného z vaší mzdy a zároveň i odvádí stanovenou částku na zdravotní pojištění zdravotní pojišťovně, kterou jste si zvolili.

měna česká

Odečtem těchto tří částek vzniká čistá mzda. Pracovníci si ji někdy pletou s dobírkou, čili s konečnou částkou, kterou vám zaměstnavatel odesílá na vámi zvolený účet anebo ji naleznete ve výplatním sáčku. Čistá mzda může být ponížena o různé srážky, jako například srážka za obědy, stravenky, záloha na mzdu, záloha na služební jízdu, ale i exekuční srážky.