Skip to content

Zvířecí říše – věci, které bychom také chtěli umět

1 měsícem ago

395 words

·         VÁŽKA
Vážky mají schopnost vnímat svýma očima obraz ze všech úhlů najednou. Oproti jejich je lidský zrak dost omezený. Nervová soustava vážek využívá 80% právě ke zpracování signálů zraku.

·         NETOPÝR
Netopýři využívají schopnosti rozeznat zvukové vlny. Pokud zvuk narazí na nějakou překážku, odrazí se od ní zpět jako ozvěna. Netopýři tak mají absolutní přehled o okolním prostředí včetně všech překážek umístěných okolo.

·         VLK
Čich je nejstarším smyslem, který je až 30 000 krát citlivější než chuť. Vlk má však ještě asi tisíckrát citlivější čich než člověk.

·         CHAMELEON
Chameleoni mají schopnost měnit barvy od růžové, přes červenou, oranžovou, zelenou, hnědou, žlutou, tyrkysovou, fialovou, modrou až černou. Jejich kůže obsahuje pigmenty a krystaly, které mění barvu vlnovou délkou světla. Můžou se tak perfektně maskovat před nebezpečím.

·         BROUK ONTHOPHAGUS TAURUS
Tento brouk, který měří pouzejeden centimetr, utáhne až tisíckrát větší hmotnost, než sám váží.

·         SOKOL
Sokol je vůbec nejrychlejším zvířetem na světě.  Při střemhlavém letu dosáhne až 350 km/hod.

·         GEPARD
Gepard je nejrychlejší kočkovitá šelma, která dokáže běžet až 120 km/hod. V rychlém sprintu je opravdu rekordmanem.

·         MOŘSKÁ HOUBA KŘEMITKA
Tento mořský živočich se dožívá až 10 000 let. Má velmi nízkou hodnotu látkové výměny a extrémně nízkou spotřebu kyslíku, díky čemuž se stává nejstarším živočichem světa.

·         SARANČE
Sarančata vytvářejí největší hejna na světě. Pokryjí až 200 čtverečních kilometrů, kdy bylo v hejnu odhadem asi 50 milionů jedinců na pouhém jednom čtverečním kilometru.

·         BLECHA
Malinké zvíře se také může stát rekordmanem. Blecha svým skokem přeskočí až 200násobek délky svého vlastního těla.

·         JEŠTĚRKY
Ocas ještěrkám nejenže umožňuje lepší dynamiku pohybu, ale slouží jim také při útěku před nepřáteli. Často se jim ocas při napadení od těla oddělí, ale znovu se regeneruje a opět dorůstá.