Skip to content

Znáte výbojky?

4 roky ago

415 words

Svítit si dnes můžeme prakticky kdečím. Protože je náš trh doslova zaplaven svítidly a je jenom na nás, pro co se rozhodneme. Jsou tu dejme tomu zářivky, LEDky a jiné úsporné zdroje, ale když si člověk usmyslí, může si klidně svítit i klasickou žárovkou, již nám sice ti nahoře už vcelku dávno zakázali a poručili stáhnout z trhu, jenže nápaditý český človíček na to jako tradičně vyzrál a prodávají se tak místy dále, pouze coby zdroje tepla. A když na to přijde, nikdo nám nebrání ani ve svícení pochodněmi, loučemi či petrolejkami, což jsme ale vesměs zavrhnuli jako nepraktické a potenciálně nebezpečné, nebo svíčkami, které dnes nalézají uplatnění hlavně v intimnějších chvilkách.ozdobná výbojka
Ovšem úsporná svítidla vedou. A mnozí z nás tak sázejí třeba i na výbojky.
Co že to taková výbojka je?
Jedná se o zdroj světla, který zná lidstvo již několik desetiletí, a to v podobě blesků fotoaparátů nebo zdrojů intenzivního světla v zářivkách a neonových nápisech, respektive CO₂ laserech. Jde tu o uzavřené trubice naplněné směsicí plynů, lišících se podle toho kterého typu výbojky, do nichž zasahují dvě či více elektrod, jimiž se do plynové náplně přivádí elektrický proud, vytvářející vysoce intenzivní světlo různých barev.
Existují a zde se nabízejí více než četné výbojky halogenidové a sodíkové, vyznačující se vysokou kvalitou a spolehlivostí. A pokud se pro některé z nich člověk rozhodne, může si vybírat podle nejednoho kritéria. Třeba podle značky nebo příkonu, případně podle produktové řady, tvaru, teploty chromatičnosti, světelného toku, typu reflektoru, pracovní polohy a podobně.svítící lustr
A jedním si každý může být jist. Že se zde nabízené výrobky značek Philips a Osram vyznačují vysokou kvalitou a přitom nízkou cenou.
A vzhledem k tomu, že je zde nabídka více než pestrá, je prakticky jisté, že si z ní vybere každý to pravé. A pokud si snad nevybere sám, odborníci mu ochotně poradí. A tak to má být.