Skip to content

Co je finanční účetnictví

2 roky ago

465 words

Být podnikatelem a mít byť jen malou firmu rozhodně není nic snadného. Zvlášť když chcete, aby naplňovala svůj hlavní účel, tedy vydělávala vám peníze. Ovšem jak zjistíte, že vyděláváte? Neustále zadáváte objednávky dodavatelům, stále dostáváte peníze od odběratelů. A v dnešní době, kdy prakticky veškeré peněžní transakce probíhají bezhotovostně, prostřednictvím převodů na účet, není tak snadné určit, kolik jste vlastně vydělali.faktury, kalkulačka a tužka

Navíc, když k tomu připočteme i daně, mzdy zaměstnancům a platby jejich zdravotního a sociálního pojištění, může být, a často je, velmi těžké mít přesný přehled o svých financích. Podobný přehled je však nezbytný pro dobrý chod podniku. Bez něj nebudete vědět, zda si můžete objednat další materiál, zda máte na mzdy, či zda čekáte nějaké platby od zákazníků.

Je tedy nutné něco, co nám v tomto úkolu pomůže. A to něco se nazývá finanční účetnictví. O co se jedná? Stručně řečeno jde o zpracování veškerých vašich příjmů i výdajů do přehledné tabulky. Zároveň umožňuje státu kontrolu, zda odvádíte správně daně.

Co je však důležitější, je, že díky němu v každém okamžiku víte, zda máte zisk, případně jaký je. Můžete jej také porovnat s výsledky předchozího období, a tak budete vědět, zda se lepšíte nebo jste si pohoršili.

Výhodné je také to, že účetnictví eviduje výdaje nejen celkově, nýbrž i po kategoriích . Řekne vám tedy, za kolik peněz jste objednali kterého materiálu, a za který výrobek jste utržili nejvíce. Dozvíte se také, kteří zaměstnanci mají nejvyšší mzdy a kolik tyto mzdy činí.účetní při práci

Veškeré tyto informace vám pomohou k úspěšnějšímu vedení podniku a také k případnému získání investorů, budete-li je někdy potřebovat. Je to zkrátka nepostradatelný nástroj, bez nějž se dnes žádná firma neobejde, a to nejen proto, že jej vyžaduje zákon.

Jistě, může se zdát, že pro malé firmy je to zbytečné. Ale věřte, že tomu tak není. I ony budou profitovat z toho, že budou v každém okamžiku přesně vědět, jak si finančně stojí. A o tom účetnictví je.